Yoganın faydalarına bir de nörobilim ışığında bakmaya ne dersiniz?

Güne daha iyi başlayabilmek için, en ideal meditatif yöntemleri bir araya getiren uygulamalar bütünü olarak yogayı kullanıyoruz. Enerjisini doğru yönetmek, zihni ve bedeni arasındaki doğru dengeyi kurabilmek için yogayı tercih eden pek çok kişi, yoga ile kendisini nasıl daha iyi hissettiğini, hayatına yoga girdikten sonra daha iyi, olumlu ve verimli bir insan haline geldiğini söylüyor. Eğer, henüz yoga ile tanışmadıysanız, bu tavsiyeleri sıklıkla duyuyor olabilir ya da kişisel gelişime yönelik platformlarda yogaya yönlendiren paylaşımlarla karşılaşıyor olabilirsiniz. Gerçek tecrübeleler, kuşkusuz ki çok önemli. Ancak, yoganın insanlara gerçekten iyi gelip gelmediğini belirten bilimsel araştırmalar da var mı? Yoganın faydaları neler; biliyor musunuz?

Sinir sistemi ve moleküler biyoloji gibi alanlarda araştırmalar yapan, aslen sinirsistemi genetiği, biyokimyası gibi konularla ilgilenen nörobilim, yoganın insanlar üzerindeki etkileri konusunda da incelemelerde bulunuyor. Eğer yoga ile ilgili bilimsel verileri merak ediyor ve tavsiyelerden çok daha fazlasına ihtiyaç duyuyorsanız, işte nörobilimin yoga ile ilgili görüşleri…

Kendinizi ve evreni tanımanın en iyi yolu yoga

Kendinizle baş başa kalıp, nefesinizi, ruhunuzu, duygu ve düşüncelerinizi dinleyerek, kendinizi nasıl hissettiğinizi ve neye ihtiyaç duyduğunuzu anlamaya ve çevrenizdeki diğer canlılarla ortak duygu ve düşüncelerinizi görebilmeye başlamanız, yogayla mümkün olur. Kendinize özel oluşturduğunuz bir alanda, kendi iç sesinizin size neler söylediğiyle yüzleşebilir, bu sayede hem kendinize hem de evrene karşı farkındalığınızı artırabilirsiniz.

Bununla beraber, nörobilim yoganın insanların ruhları, bedenleri ve zihinleri arasındaki iletişimsizliğin, evrenle de bir iletişimsizliği meydana getirdiğini öne sürüyor. İnsanların kendilerini anlamaları, ruh, beden ve zihin arasındaki sağlıklı iletişimi kurmaları için de yogaya ihtiyaç duyduklarını belirtiyor.

Ayrıca, insanların evrende yalnızca kendilerinin olduğunu düşünerek yaşamalarının, doğayı, canlılığı göz ardı ederek, evrenin farkında olmadan hayatlarını sürdürmelerinin altındaki nedenin de bu iletişimsizlik olduğunu ifade eden nörobilim uzmanları, aslında insanların da diğer canlılarla aynı özelliklere sahip olduklarını anlayarak, evrenle barışabileceklerini, evreni anlayabileceklerini söylüyorlar.

Dolayısıyla, yoganın faydalarının temelinde “farkındalık”, “anlayabilmek” ve ”görebilmek” yatıyor. Tüm bunlar bir araya geldiğinde, yoga aslınıza ve dünyanıza ışık tutmaya, yaşadıklarınızı sindirerek yaşamaya devam etmenizi sağlıyor. Eğer, henüz yogayı tecrübe etmediyseniz, “farkında olmak”, “anlamak” ve “görmek”, size de iyi gelebilir.

Biyoloji ve yoga ortak kümeleri bulunan birer halka

Yogaya başlamadan önce, bu meditatif yöntemler bütününü kabul etmek, yoga yapmaya ikna olmak için bilimsel verilere ihtiyaç duyan kişiler de olabiliyor. Bu noktada, yoga ve biyolojinin, aslında oldukça geniş bir ortak kümeleri bulunduğuna, nörobilim uzmanları da destek veriyor.

Çünkü yoga, zihin ve özde huzur bulmanın, sağlıklı bir bedenle mümkün olabileceği gerçeğine dayanıyor. Dolayısıyla, kendine özgü oturuş pozisyonları, vücutta kan dolaşımının kaslara etkili bir şekilde nüfuz edebilmesini sağlayan hareketlerle, meditasyonun gerçekleşmesini sağlıyor. Bu da sinir sisteminin de sağlıklı bir şekilde çalışmasına, omurganın rahatlamasına ve sonuç olarak ağrı ve uyuşukluk gibi sorunların bertaraf edilmesine yardımcı oluyor. Meditasyon yaparken, vücudunuzda herhangi bir rahatsızlık hissetmeden medite olmanın yolu, yoga hareketlerini doğru bir şekilde yerine getirmekten geçiyor.

Siz de yoganın faydaları ile hayatınızda yepyeni bir sayfa açabilir, kendinizi ve evreni keşfetmeye bir an önce başlayabilirsiniz. Yoga ile kendinizi her zaman olduğunuzdan daha iyi, huzurlu ve enerjik hissedebilir, kariyerinizde, sosyal ve özel hayatınızda mutluluğunuzu artırabilirsiniz.
Yorum Yap