Geçmişe Takılmak Harikadır!

Geçmişe takılmak harikadır. Bizi tüm sorumluluklarımızdan kurtarır. Örneğin başkalarına karşı davranışlarımızda kendimizle yüzleşmek zorunda kalmayız. Birine karşı olumsuz bir davranışta mı bulunuyoruz? Bunu yargılamadan hooop ilgili travma çıkartılır. Başkalarına parmaklar uzatılır. Gerekiyorsa eski acılar tazelenir. Olumsuz davranışın nedenleri niçinleri davranışın kendisinin bile önüne geçer. Eğer karşımızdaki kişi bize çok kırılıyorsa travma onun burnuna sokularak bize ilgi ve şevkat göstermesi bile sağlanabilir.

Ya da çaba gösterme zahmetinden bizi bir çırpıda kurtarıverir geçmiş. “Baaaak” deriz “geçmişte şöyle şöyle başarısız oldum, kırıldım, incindim üzüldüm artık çaba sarf etmeme gerek yok. Gerekirse 3-5 gün acırım kendime yeter ki bana harekete geç deme. İlişkilerini düzelt deme; kendini düzelt hiç deme.”

En güzeli de geleceğimizi düşünme ve onu şekillendirme sorumluluğumuzu alıverir üstümüzden. “Zaten..” deriz,  “geçmişim geleceğimi şekillendirdi.” Eh hal böyleyken bizde nasıl sorumluluk olabilir ki?

Kendimizle yüzleşmemiz de gerekmez aynı şekilde. “Beni bu hale getiren o, bu,şu” deriz. “Ne yapabilirim ki der” sıyrılırız işin içinden.

Ancaaaak geçmişimiz bizi geleceğimizden korurken, gelecek mutluluklarımızı da alıverir fark etmeyiz. Bugünümüzü yaşamamızı engellemiştir ama önemli değildir. Çünkü bugün de geçmiş olduğunda o da bizi koruyacak nasıl olsa. Koca bir hayat anımızı yaşayamadan, geleceğimizi istediğimiz gibi şekillendirmeden akıntı içerisinde geçiverir. Geriye tek bir soru kalır “Başka türlü yaşayabilir miydim?”

 
1 Yorum

  1. merih
    Şub 26, 2015

    geleceğimizi kaderimiz belirler yani inançlarımız

Yorum Yap