Geçmiş Yaşamı Hatırlamak

Son dönemlerde sıklıkla “geçmiş yaşam deneyimlerine” takılmış kişiler ile karşılaşıyorum. Bir o kadar da bu tür çalışmalara katılmamış ancak geçmiş yaşamında kim olduğunu, ne olduğunu çok merak eden kişiler ile.

Öncelikle “geçmiş yaşam deneyimi” bilimsel olarak kanıtlanmış bir olgu değildir. Ancak bu tür çalışmalara katılmış ve farklı vizyonlar ve biliş durumları yaşamış kişilerden biri olarak kişilerin bu tür çalışmaları deneyimlemelerini ve kendi kararlarını kendilerinin vermelerini mutlaka tavsiye ederim.

Diğer yandan burada yaşadığınız deneyim her ne olursa olsun bu konunun fazla önemsenmemesini, ya da sadece hak ettiği kadar değer verilmesini önemle tavsiye ederim.

Bu çalışmalarda karşılaşılan durum ve olguları bazı bilim adamları “geçmiş yaşamınkanıtlanması olarak algılarken, diğer bir grup bilim adamları “bir filmden, bir romandan ya da bir söylemden etkilenerek bilinçaltına kodlanmış olan bazı durum ve duyguların, zihnin bu meditatif durumunda, çağrışım yöntemiyle simge olarak açığa çıkması” olarak algılıyor. Diğer bir grup ise tıpkı fiziksel bedenimizin oluşması için DNA’mızda getirdiğimiz kodlar gibi, yeteneklerin ve hatta belli duygusal travmaların da nesilden nesile aktarıldığını iddia ediyor. Böylelikle atalarımızın yaşadığı bir travma eğer bizim genetiğimize kadar uzandıysa bu çalışmalarla temizleme yapabiliyoruz diyorlar.

Doğru sav hangisi olursa olsun bizim aslında bu hayatımızda yaşadığımız tüm sıkıntıları, yine sadece bu hayatımızdaki duygu ve düşüncelerimizi kontrol ederek çözme gücümüz var.

Özellikle geçmiş yaşam deneyimi altında size sunulan rol modellerinin sizin şu anda hangi duygusal ihtiyacınızı karşıladığına dikkat etmek önemli diye düşünüyorum. Geçmiş yaşamınızda prens, prenses ya da köylü ya da katil olmanız size bu hayatınızda ne katıyor?

Kendini tanımak ve tanımlamak herkes için bir ihtiyaçtır. Ancak bunu burada ve şu anda yapmak en doğru çözüm olacaktır. Geçmiş yaşamımda şu olduğu için ben böyleyim demek, ebeveynim böyle olduğu için ben böyleyim demek ile,  hatta çevre böyle olduğu için ben böyleyim demek ile aynı şeydir. Unutmayın nedenler de çözümler de sadece bizim içimizdedir. Parmağınızı kendi içiniz dışında herhangi bir yere uzatıyorsanız bilin ki kurban bilincinizi geliştirmeye hizmet ediyorsunuz. Ve kurban bilinci sadece bu bilinci destekleyecek deneyimleri kendine çeker.

 
Yorum Yap